Higiena
Wyroby chłonne
Stomijna
Chory leżący w łóżku, którego głowa nieustannie spoczywa na poduszce, jest narażony na większą potliwość. W związku z tym wymaga częstej toalety skóry głowy oraz codziennego czesania włosów.
Mycie okolic intymnych mężczyzny:
W przypadku, gdy Twój podopieczny wymaga szczególnej pielęgnacji (np. ma wyłonioną stomię jelitową, cierpi na zespól stopy cukrzycowej), a Ty czujesz się bezradny wobec istniejącego problemu – nie bój się pytać!!!
Masz prawo do uzyskania informacji na temat pielęgnacji chorego, swoje kroki kieruj do pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza rodzinnego.
Wśród pacjentów stomijnych bardzo ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na dietę. Niewłaściwe odżywianie może sprzyjać utracie przyczepności worka, zmiany kształtu fałdów brzusznych, a także konsystencji stolca, co może później skutkować podciekaniem a w następstwie tego podrażnieniem skóry wokół stomii.
DIETA
Należy szczególnie unikać:
Jakie produkty są polecane?
Polecane są produkty, które zmniejszają ilość tworzących się w jelitach gazów i ich przykry zapach oraz korzystnie wpływają na formowanie się stolca. Należą do nich zwłaszcza:
Podrażniona skóra
Obszar skóry wokół stomii wymaga szczególnej pielęgnacji i uwagi by maksymalnie ograniczyć ryzyko podrażnień.
Każdy pacjent przynajmniej raz miał do czynienia z podrażnieniem skóry wokół stomii. Przyczyny takiego podrażnienia mogą być różne.
Jeśli masz problemy z utrzymaniem skóry wokół stomii we właściwym stanie albo chcesz uzysakć informacje na inne tematy skontaktuj się ze swoją pielęgniarką stomijną, która odpowie na Twoje pytania i pomoże rozwiązać Twoje problemy.
NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY PODRAŻNIEŃ SKÓRY
Niewłaściwe wycinanie otworu w płytce
Zaraz po operacji, stomia jest opuchnięta i jest to związane z samym zabiegiem chirurgicznym. Po pewnym czasie (zwykle około 8 tygodni) stomia zmniejsza się i osiąga swoje ostateczną wielkość i kształt. Oczywiście zarówno rozmiar jak i kształt stomii (np. stomia może być okrągła, owalna) są kwestią indywidualną – nie ma dwóch takich samych stomii podobnie jak nie ma dwóch takich samych ludzi.
Jeśli wycinasz zbyt duży otwór w płytce, Twoja skóra wokół stomii narażona jest na bezpośredni kontakt z wydzieliną wydostającą się ze stomii. Zarówno treść jelitowa lub mocz mogą się gromadzić między stomią a płytką powodując podrażnienia i uszkodzenia skóry.
W początkowym okresie po operacji powinieneś sprawdzać wielkość i kształt Twojej stomii przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli masz stomię od dłuższego czasu, możesz kontrolować rozmiar stomii raz albo dwa razy do roku.
W niektórych wypadkach wielkość Twojej stomii może ulec zwiększeniu – to jest kolejny powód dla którego powinieneś ją sprawdzać. Może się tak dziać gdy: