Sprzęt rehabilitacyjny przy endoprotezach
Zabieg endoprotezoplastyki ma zastosowanie w leczeniu zmian zwyrodnieniowych oraz w przypadku urazów takich jak złamanie szyjki kości udowej, czy złamanie w okolicy krętarza. Operacja poprzez wyeliminowanie bólu przywraca utracone czynności stawu oraz daje możliwość wykonywania podstawowych ruchów – np. chodzenie, podnoszenia ciężarów. Ogromnie ważne po zabiegu jest oszczędzanie stawu oraz rehabilitacja.
Aby zabezpieczyć endoprotezę przed podwichnięciem należy trzymać kończyny dolne w odwiedzeniu. Noga operowana nie może przekraczać linii pośrodkowej ciała. Pomóc w tym mogą specjalistyczne rozpórki, separatory i kliny umieszczane między nogami.
Przez pierwsze miesiące po operacji nie można zginać nóg w stawach biodrowych powyżej 90 stopni. Aby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie można zastosować proste urządzenia, jak np.
chwytak, który umożliwi sięganie przedmiotów z ziemi bez zginania nóg.
Aby nie przekroczyć kąta zgięcia 90 stopni należy siadać na wysokich siedziskach. Na niskie krzesło lub kanapę można podkładać koce, albo poduszki. Na toaletę nakłada się specjalistyczne
nasadki. Dzięki regulowanym klipsom pasują one na każdą toaletę.
W celu odciążenia stawu konieczne jest stosowanie
kul łokciowych. Czas używania kul zależy od rodzaju endoprotezy. W przypadku endoprotezy cementowej przez 1,5 miesiąca stosuje się 2 kule, a do 3 miesiąca 1 kulę. Gdy pacjentowi założono ortezę bezcementową, to przez 3 miesiące powinien poruszać się o 2 kulach, a następnie o 1 - do 6 miesięcy.