Niezmiernie ważnym elementem jest dobranie odpowiednich środków do mycia i pielęgnacji skóry. Warto korzystać z takich, które są przeznaczone specjalnie dla osób przewlekle chorych, szczególnie narażonych na powikłania wynikające z długotrwałego unieruchomienia w łóżku. Ciało chorego należy myć przynajmniej raz dziennie z użyciem wody i środka myjącego. Jeśli istnieje potrzeba częstszego mycia, można posłużyć się preparatami do stosowania bez użycia wody, które stanowią doskonałe uzupełnienie tradycyjnej toalety ciała. Są one dostępne w aptekach i sklepach medycznych. Środki do mycia bez użycia wody zapewniają skuteczne i szybkie oczyszczenie skóry chorego, świetnie sprawdzają się także przy toalecie krocza i pośladków podczas zmiany pieluchomajtek.
Podkłady na łózko – zapobiegną pomoczeniu pościeli.
Rękawiczki jednorazowe - zapewnią komfort i ochronę.
Myjki jednorazowe – wygodne ze względu na możliwość założenia na rękę, po użyciu należy je wyrzucić.
Środek myjący- wymagający użycia wody lub bez użycia wody.
Miska nerkowata – bardzo wygodna przy płukaniu jamy ustnej.
Basen – umożliwia dokładne spłukanie zewnętrznych narządów płciowych.
Odparzenie to inaczej otarcie, zaczerwienienie skóry wywołane działaniem niekorzystnych czynników, jak wilgotność, tarcie, mocz, stolec.
Pamiętaj:
Oklepywanie pleców ma na celu pomóc choremu odkrztusić wydzielinę z drzewa oskrzelowego, co ułatwia oddychanie. Oklepywanie wykonujemy dłonią złożoną w tzw. „łódkę” od dolnych części pleców do góry. Podczas oklepywania omijamy okolice kręgosłupa oraz nerek. Optymalny czas oklepywania to 3–5 minut. Aby było skuteczne, należy zachęcić chorego do kaszlu i odpluwania wydzieliny na chusteczkę lub ligninę.