Niezmiernie ważnym elementem jest dobranie odpowiednich środków do mycia i pielęgnacji skóry. Warto korzystać z takich, które są przeznaczone specjalnie dla osób przewlekle chorych, szczególnie narażonych na powikłania wynikające z długotrwałego unieruchomienia w łóżku. Ciało chorego należy myć przynajmniej raz dziennie z użyciem wody i środka myjącego. Jeśli istnieje potrzeba częstszego mycia, można posłużyć się preparatami do stosowania bez użycia wody, które stanowią doskonałe uzupełnienie tradycyjnej toalety ciała. Są one dostępne w aptekach i sklepach medycznych. Środki do mycia bez użycia wody zapewniają skuteczne i szybkie oczyszczenie skóry chorego, świetnie sprawdzają się także przy toalecie krocza i pośladków podczas zmiany pieluchomajtek.
rękawiczki jednorazowe
To ułatwi pracę
na rękę, po użyciu należy je wyrzucić.
Jeśli istnieje taka konieczność, obetnij paznokcie po podłożeniu pod dłonie ręcznika jednorazowego lub miski nerkowatej. Wygładź obcięte paznokcie pilniczkiem.
Pamiętaj:
Oklepywanie pleców ma na celu pomóc choremu odkrztusić wydzielinę z drzewa oskrzelowego, co ułatwia oddychanie. Oklepywanie wykonujemy dłonią złożoną w tzw. „łódkę” od dolnych części pleców do góry. Podczas oklepywania omijamy okolice kręgosłupa oraz nerek. Optymalny czas oklepywania to 3–5 minut. Aby było skuteczne, należy zachęcić chorego do kaszlu i odpluwania wydzieliny na chusteczkę lub ligninę.