Najbardziej powszechnym urazem stawu kolanowego jest jego skręcenie, a więc uszkodzenie aparatu więzadłowego. Najczęściej takim urazom ulegają sportowcy, ale nie tylko – czasami wystarczy nieprawidłowe postawienie nogi, aby kolano „uciekło” w bok. Jeśli ruch wykonany był z dużą siłą, może dojść do przerwania więzadła (lub nawet kilku więzadeł) i uszkodzenia łąkotek. Jeśli siła była mniejsza – dojdzie do naciągnięcia/naderwania więzadeł lub uszkodzenia torebki stawowej.
Wyróżniamy więc trzy stopnie uszkodzenia więzadeł:
I – lekkie uszkodzenie - dochodzi do przerwania minimalnej ilości włókien więzadła, występuje bolesność miejscowa bez objawów niestabilności.
II - średnie uszkodzenie- uszkodzenie większej niż w stopniu I liczny włókien z bolesnością miejscową, zaburzeniem czynności kończyny i niestabilnością.
III – ciężkie uszkodzenie - całkowite przerwanie więzadła powodujące wyraźną niestabilność.
Przy niewielkich uszkodzeniach wystarczy odciążenie bolesnej okolicy, zimnolecznictwo - przykładanie miejscowych okładów ochładzających oraz usztywnienie stawu poprzez specjalistyczne ortezy. Często staw kolanowy jest także poddawany leczeniu operacyjnemu (najczęściej wykonuje się artroskopię, w cięższych przypadkach rekonstrukcję więzadeł krzyżowych).
Powtarzające się urazy stawu kolanowego zwiększają ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych. Innymi czynnikami przyczyniającymi się do powstania artrozy stawu kolanowego są: nadwaga, podeszły wiek, zniekształcenie osi stawu (koślawość lub szpotawość kolan) oraz podłoże genetyczne.
Ortezy, nazywane inaczej stabilizatorami odgrywają kluczową rolę w leczeniu schorzeń stawu kolanowego poprzez:
Stabilizator z zawiasami nr 1032 firmy OPPO Stabilizator wykonany jest z oddychającego materiału, wzmacnia, ochrania i ogrzewa staw, a także poprawia krążenie krwi. Wzmocnienia boczne z zawiasami zapewniają całkowitą stabilizację poprzeczną kolana i chronią przed przeprostem. Otwór zapewnia stabilizację rzepki. Stabilizator zalecany jest w przypadku niestabilności kolana, przeprostu, podczas rehabilitacji pourazowej (np. skręceniu), po rekonstrukcji więzadeł. Stabilizator jest zakładany od tyłu, co ułatwia jego aplikację (tzw. orteza otwarta).
|
|
Stabilizator z zawiasami z przewiewnej tkaniny nr 2031 firmy OPPOStabilizator posiada podobne właściwości, co opisany model 1032, ale wykonany jest z jeszcze bardziej przewiewnej tkaniny. Jest ortezą zamkniętą, więc nie ma możliwości założenia jej od tyłu. |
Elastyczny stabilizator z przewiewnej tkaniny, ze wzmocnieniami bocznymi i silikonowym wzmocnieniem rzepki nr 2438 firmy OPPO Orteza z bardzo lekkiego i przewiewnego materiału, która przede wszystkim zapewnia doskonałą stabilizację rzepki - dzięki silikonowemu wzmocnieniu. Stosowana jest przy urazach rzepki, w okresie rehabilitacji po różnorodnych schorzeniach stawu kolanowego oraz świetnie sprawdza się jako środek zabezpieczający w przypadku osłabienia kolana. |
Orteza z regulacją kąta zgięcia nr 1232 firmy OPPO Orteza doskonale stabilizuje staw kolanowy. Zegary umożliwiają regulację kąta zgięcia oraz wyprostu kolana i chronią przed przeprostem. Dzięki specjalnej konstrukcji zegara, regulacji dokonuje się bardzo prosto. Zalecany jest w szczególności po rekonstrukcji więzadeł kolana (ACL, LCL, MCL), w przypadku schorzeń łąkotki, więzadeł, niestabilności stawu kolanowego oraz przeprostu. |
|
LIGAFLEX EVOLUTION 2375 firmy Thuasne Orteza posiada bardzo mocne wzmocnienia boczne. Przegub dwuosiowy uniemożliwia przeprost kolana, ale jednocześnie zapewnienia fizjologiczną ruchomość stawu. Stabilizator posiada 4 paski mocujące nie zamykające się w pełnym okręgu (zapewniające prawidłowe krążenie krwi) i otwór na rzepkę z pierścieniem silikonowym. Zalecany jest przy niestabilności kolana, skręceniu kolana i aktywnym powrocie do sprawności. |