Do najczęstszych urazów w obrębie nadgarstka dochodzi w wyniku upadku do przodu na dłoń. Taki wypadek może spowodować skręcenie nadgarstka, a w jego następstwie niestabilność kości księżycowatej. W procesie rekonwalescencji potrzebna jest orteza usztywniająca nadgarstek. Występuje w dwóch wersjach – z wolnym, bądź unieruchomionym kciukiem. Orteza wykonana jest z materiału przepuszczającego powietrze, a fiszbiny doskonale dopasowują się do morfologii pacjenta.
Do tutorów, które doskonale usztywniają nadgarstek i są bardzo funkcjonalne należy zaliczyć ortezy Ligaflex firmy Thuasne.
Innym poważnym schorzeniem wymagającym noszenia ortezy jest zespół cieśni nadgarstka, spowodowany uciskiem na środkowy nerw nadgarstka. Najczęściej problem ten występuje u osób w przedziale wiekowym 40-60 lat, rzadziej u mężczyzn. Ortezę stosuje się po zabiegu uwolnienia cieśni kanału nadgarstka.
Częstym urazem okolicy nadgarstka są złamania i pęknięcia kości. Występują one przede wszystkim u ludzi starszych - zwłaszcza u kobiet w okresie pomenopauzalnym, gdy kości są osłabione przez osteoporozę. Złamania dotyczą głównie kości przedramienia, natomiast złamania kości nadgarstka są znacznie rzadsze i mniej groźne. Ogromnie ważna jest rehabilitacja ręki, której celem jest zwiększenie zakresu ruchu po unieruchomieniu, walka z bólem, oraz zwiększenie siły mięśni. Pomocne w tym procesie są piłeczki rehabilitacyjne o różnej wielkości, sprężystości i kształcie; taśmy do ćwiczeń o różnej sile oraz tzw. gripbuddy, czyli przyrząd stosowany do różnorodnych treningów ręki- chwytania, ściskania, rozciągania, czy ściskania palcami.
Gripbuddy został zaprojektowany z medycznego silikonu, który nie ślizga się i jest dopasowany do anatomii dłoni. Występuje w trzech stopniach twardości.