PROFILAKTYKA ODLEŻYNOWA
DOBÓR WYROBÓW CHŁONNYCH
Wybór odpowiedniego produktu jest bardzo istotny, ponieważ od niego zależy komfort osoby, która będzie z niego korzystać. Pierwszym krokiem jest określenie stopnia inkontynencji (nietrzymania moczu) , z jakim mamy do czynienia. W zależności od stopnia częstości epizodów nietrzymania oraz aktywności danej osoby możemy dobrać właściwe wkładki czy majtki chłonne.
TECHNIKI ZAKŁADANIA WYROBÓW CHŁONNYCH
Zmianę wyrobu chłonnego należy wykonywać w miarę potrzeb, przeciętnie 3 razy dziennie, każdorazowo po oddaniu stolca przez chorego oraz po wykonaniu toalety. Jako wskaźnik, kiedy zmienić pieluchę, można przyjąć indykator wilgotności na zewnętrznej warstwie pieluchy – nadruk rozmywa się, a żółte paski zmieniają kolor na niebieski w miarę jak pielucha jest napełniana moczem.
HIGIENA INTYMNA
MYCIE GŁOWY
Chory leżący w łóżku, którego głowa nieustannie spoczywa na poduszce, jest narażony na większą potliwość. W związku z tym wymaga częstej toalety skóry głowy oraz codziennego czesania włosów.
MYCIE CIAŁA
Toaleta ciała chorego to najważniejsza z czynności higienicznych. Głównym jej celem jest zapewnienie choremu czystości i estetyki. Jednak pielęgnacja ciała to nie tylko mycie; to także dbanie o odpowiednie nawilżenie skóry, ochrona przed odparzeniami, podrażnieniem, profilaktyka przeciwodleżynowa, poprawienie funkcji krążenia, oddychania oraz samopoczucia. To także kształtowanie nawyków higienicznych.