JAK UŻYWAĆ PAS STOMIJNY
Wśród pacjentów stomijnych bardzo ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na dietę. Niewłaściwe odżywianie może sprzyjać utracie przyczepności worka, zmiany kształtu fałdów brzusznych, a także konsystencji stolca, co może później skutkować podciekaniem a w następstwie tego podrażnieniem skóry wokół stomii.
Należy szczególnie unikać:
Obszar skóry wokół stomii wymaga szczególnej pielęgnacji i uwagi by maksymalnie ograniczyć ryzyko podrażnień.Każdy pacjent przynajmniej raz miał do czynienia z podrażnieniem skóry wokół stomii. Przyczyny takiego podrażnienia mogą być różne.Jeśli masz problemy z utrzymaniem skóry wokół stomii we właściwym stanie albo chcesz uzysakć informacje na inne tematy skontaktuj się ze swoją pielęgniarką stomijną, która odpowie na Twoje pytania i pomoże rozwiązać Twoje problemy.
Niewłaściwe wycinanie otworu w płytce.
Zaraz po operacji, stomia jest opuchnięta i jest to związane
z samym zabiegiem chirurgicznym.
Po pewnym czasie (zwykle około 8 tygodni)
stomia zmniejsza się i osiąga swoje ostateczną wielkość
i kształt. Oczywiście zarówno rozmiar jak i kształt stomii
(np. stomia może być okrągła, owalna)
są kwestią indywidualną – nie ma dwóch takich samych
stomii podobnie jak nie ma dwóch takich samych ludzi.
Jeśli wycinasz zbyt duży otwór w płytce, Twoja skóra wokół stomii narażona jest na bezpośredni kontakt z wydzieliną wydostającą się ze stomii. Zarówno treść jelitowa lub mocz mogą się gromadzić między stomią a płytką powodując podrażnienia i uszkodzenia skóry. W początkowym okresie po operacji powinieneś sprawdzać wielkość i kształt Twojej stomii przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli masz stomię od dłuższego czasu, możesz kontrolować rozmiar stomii raz albo dwa razy do roku. W niektórych wypadkach wielkość Twojej stomii może ulec zwiększeniu – to jest kolejny powód dla którego powinieneś ją sprawdzać. Może się tak dziać gdy:
JAK PRAWIDŁOWO ZAŁOŻYĆ PIERŚCIENIE USZCZELNIAJĄCE
JAK PRZYMOCOWAĆ WOREK STOMIJNY JEDNOCZĘŚCIOWY I DWUCZĘŚCIOWY